Tagasi XV Rahvusvaheline Kandlefestival-le

V Väikekandle festival

R. 15. september 2023 Heino Elleri Muusikakool

Piletid: https://piletikeskus.ee/et/2vc9nw

Festival on mõeldud väikekandle huvilistele/mängijatele/õpetajatele ja laiemale muusikapublikule, et propageerida väikekandlemängu tema erinevate kasutusvõimalustega. Oma õpetust ja näpunäiteid jagavad huvilistele meie parimad väikekandle mängijad ja õpetajad: Koidu Ahk, Helle Suurlaht, Eva Väljaots, Leanne Barbo ja Liene Skrebinska (Läti). Kõik juhendajad annavad samasisulise 2 x 50 minutit kestva õpitoa ning kõik osalejad saavad osaleda 2-s õpitoas, mis on ankeedis nendepoolt välja valitud.

Ajakava
11.30-12.00 kogunemine, pillide häälestamine
12.00-12.30 avamine ja õpitubadesse jagunemine
12.30-13.20 valikõpitoad
13.20-13.45 paus
13.45-14.35 valikõpitoad
14.35-15.45 lõunapaus
15.45-16.45 koosmäng ja tants kannelde saatel
17.00-18.00 Avakontsert: Kertu-Liis Õnnis (Eesti), Laura Lehto (Eesti) ja Liene Skrebinska (Läti)

Õpitubade grupi suuruseks on 10-12 osalejad ning need moodustuvad vastavalt eelregistreerumistele, kus osalejad saavad vastavalt taseme ja huvi järgi endale sobiva õpitoa valida.

NB! Väikekannel võta võimalusel kaasa. Kui on probleeme, kirjuta kart.suurlaht@gmail.com.

EVA VÄLJAOTS

Väikekandle võimaluste avastamine, oma muusika ülesleidmine ja loo jutustamine läbi helide

Õpitoas avastame väikekandle mänguvõimalusi ja erinevaid tehnikaid, mis aitavad leida pillil üles oma muusika. Samuti tutvume erinevate võimalustega loo jutustamiseks läbi helide. Õpituba on avatud kõigile tasemetele ja kanneldele. 

Eva Väljaots on pärimusmuusik, kes loob muusikat erineva kõla ja suurusega väikekanneldel. Tema improvisatsiooniline helilooming on inspireeritud nii ümbrusest siin ja praegu kui ka ürgsetest muinasjuttudest ja muistsest kandlemuusikast. Läbi mängutehnikate avardamise toob ta oma muusikas esile selle pilli ainulaadset ja rikkalikku kõla. Eva on läbinud õpingud pärimusmuusika erialal nii Viljandi Kultuuriakadeemias kui ka Helsingis Sibeliuse akadeemias. Praegu tegeleb ta pedagoogina ning mängib lisaks sooloprojektile ka eesti-inglise duos Eva Väljaots & Robbie Sherratt ning handi-mansi muusikast inspireeritud ansamblis Varispäivätrio. 2022. aastal avaldas ta sooloalbumi “Hundinuiaõis” ning samal aastal oli ta nomineeritud parima sooloartisti kategoorias Eesti pärimusmuusika auhindadel Etnokulp.

HELLE SUURLAHT

Kandlevihiku lood ja laulud

Õpitoas õpime ja mängime lugusid minu kandlevihikutest, millesse olen kogunud kõige levinumad kandlega mängitavad lood ja laulud. 

Helle Suurlaht on kandle ja teiste pärimuspillide õpetaja ning pärimustantsu juhendaja. Helle õppis kannelt TÜ Viljandi Kultuuriakadeemias. Ta töötab waldorfkoolis Läte, kus ta ühendas waldorfpedagoogika põhimõtted ja eesti pärimusmuusika – tema kandleõpetus põhineb sellel teadmisel. Kooli algastmes mängivad kõik õpilased kannelt. 

Me mängime erinevates tehnikates: katmis-, sega – ja sõrmitsemistehnikas. Äsja omandatud pilliloo järel seame sammud tantsupõrandale ja õpime üheskoos ka seda tantsima. 

Õpituppa on oodatud kõik kandlemängu huvilised, olenemata varasemast pillimängu kogemusest. 

Lisaks on ta aastaid juhendanud erinevaid kandlekursusi täiskasvanutele – nii algajatele kui ka edasijõudnutele. Kõige huvitavam proovikivi on hetkel töötamine kanneldega intuitiivpedagoogika kursusel, kus toimub kandlehelide kui kosmilise maailma ühendamine inimolemusega. 

KOIDU AHK

Uuemate rahvaviiside esituste loomine

Koidu Ahk kasutab kannelt pärimusmuusika instrumendina, see tähendab, et ta on selle õpitoa jaoks välja valinud uuemaid rahvalaule, mida saab kandlel mängida või lauldes end kandlega saata. Laulude või lauluosade vahele pikib ta vaheosi teiste rahvapillide viisidest, et luua ühtne tervik, uus esitus. 

Koidu Ahk töötab Valga Muusikakoolis pärimusmuusika õpetajana. Sel kevadel lõpetas ta Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia kultuuripärandi loovrakenduste eriala muusika suunal ja kaitses magistriprojekti – akordion eesti rahvapillina ja tänapäevase pärimusmuusika instrumendina. Kannel ja akordion on peamised pillid, mille abil talle meeldib end muusikas väljendada. 

LEANNE BARBO

Kandlepolkad ja erinevate sõrmestuste kasutamine mängutehnikad

Saab õppida parimaid polkasid, mis ikka jala tatsuma panevad ja meele rõõmsaks teevad.

Leanne Barbo hakkas kannelt mängima 2000. aastate alguses. Alguses vähehaaval, kuid aja jooksul on kannel ikka sügavamale ja sügavamale tema südamesse pugenud. Nüüdseks on ta juba 12 aastat õpetanud kannelt Tabasalu muusikakoolis ning ise selle tegevuse käigus kõige rohkem muusikaliselt arenenud. Kandlemängus armastab Leanne tantsulisust, vanamoodsat vabameelsust ja muusikalist mõtlemist ning teravama kõlaga mängustiili.

LIENE SKREBINSKA (Läti)

Läti traditsiooniliste kandlelugude õppimine ja erinevate tehnikatega tutvumine.

Töötoas õpivad osalejad mõned traditsioonilised viisid Lätist. Nad saavad teada erinevaid viise kokle mängimiseks ning üldiselt kokle ja kandle peamistest erinevustest

Liene on Läti pärimusmuusika üliõpilane, kes hetkel elab ja õpib Tallinnas. Ta on mänginud koklet viie aastasest saati ning nüüd õpib ka kandle traditsiooni Eestis. Ta on osalenud rahvusvahelistes laagrites, festivalidel ja kontsertidel.