XIII Rahvusvaheline Kandlefestival

Juba vähem kui kuu aja pärast, 11. – 14. aprill 2019 toimub Tartus XIII Rahvusvaheline Kandlefestival. Festival toob kuulajate ette professionaalid nii Eestist kui väljastpoolt: peaesinejateks on Soomest pärit kantelemängija Ida Elina ning rahvusvaheline resonantsiansambel Supersonus.

Ida Elina puhul on tegemist noore naisega, kes kasutab kantelet (Soome kandlesarnane pill) oma laulu saateks ning esitab ennekõike popmuusikat. Inspiratsiooni on ta saanud kitarride släppimistehnikast, mida jäljendab oma pillil tõetruult. Supersonus (Marco Ambrosini – nyckelharpa, parmupill, Eva-Maria Rusche – klavessiin, klaver, Anna-Liisa Eller – kannel, raamtrumm, Anna-Maria Hefele – ülemhelilaul, guzheng ja Wolf Janscha – parmupill) sulatab ainuomasel moel ühte erinevad stiilid, pillid ja muusikalised väljenduslaadid ja viib kuulaja oma intensiivselt rikkaliku kõlapildiga fantaasiarikkale teekonnale, pakkudes visiooni taevastest kõrgustest, tantsulist ekstaasi ja stoilist rahu, aga ka lapselikku mängurõõmu ja eepilist varjuteatrit.

Ida Elina: https://www.youtube.com/watch?v=VOceqZ2YTAA

Supersonus: https://www.youtube.com/watch?v=s4BJ3wng6Mk

Festivali eesmärgiks on näidata, kui mitmeid erinevaid žanre on tänapäeval võimalik kandlel mängida. Erinevatel kontsertidel saab kuulda kõike: pop-, jazz-, filmi-, nüüdis-, rahvamuusikat ja kõikvõimalikke muid žanre! Lisaks tavapärastele kontsertidele toimub kandlepalade konkurss-kontsert, kus kantakse ette kõik osalejate poolt võistluse saadetud lood, tantsuklubi, kus kõik soovijad saavad kohapeal tantsusammud selgeks õppida ja neid kohe ka kandlemuusika saatel praktiseerida, väikekandle õpituba algajatele, kus antakse aimdus pilli mängimise kohta, minikonverents, kus arutletakse kandle erinevate murede ja rõõmude üle ning palju muud.

Peaesinejate kontsertide hind on 15€. Una Corda, Kolm Kõla ja „Õhtu Amélie seltsis“ 10€. Ülejäänud üritused on kõik tasuta. Piletid on müügil: https://www.ticketer.ee/xiii-rahvusvaheline-kandlefestival/

Kindlasti tasub festivali külastada kõikidel muusikaga tegelevatel inimestel. Kõikide artistide näol on tegemist oma ala professionaalidega, keda tavaliselt ühes kohas ei kohta ning kelle järgmise kontserdini võib üsna pikalt aega minna. Tänu XIII Rahvusvahelisele Kandlefestivalile on ka kandlevõõral inimesel võimalus teada saada, mida pill endast kujutab ja milleks ta võimeline on.

Ajakava ja lisainfo: https://www.kandleliit.ee/xiii-rahvusvaheline-kandlefestival/

Festivali toetavad: Eesti Kultuurkapital, Klick Eesti, Finnish Institute in Estonia, Minu Print, RT Auhinnad OÜ, Eesti Heliloojate Liit, Heino Elleri nimeline Tartu Muusikakool, Vilde ja Vine, Tiigi Seltsimaja, Cafe Truffe, Tartu Jaani kirik, Eesti Rahva Muuseum, Hektor Design Hostels