Soome sillal. Tuule Kann ja Riina Roose. Kandled, laulud, kõnelused

Map Unavailable

Kuupäev/kellaaeg
Date(s) - 20/11/2019
17:00 - 18:00

Sündmuspaik
Adamson-Ericu muuseum

Categories


Eesti Kunstimuuseum

Adamson-Ericu muuseum

Teade

15.11.2019

Adamson-Ericu muuseum kutsub kolmapäeval, 20. novembril kell 17.00 huvilisi muusikaõhtule näitusel „Külaskäik. Eero Järnefelt ja Venny Soldan-Brofeldt“. Muusikaõhtu „Soome sillal. Tuule Kann ja Riina Roose. Kandled, laulud, kõnelused“ annab osalejatele võimaluse süveneda Eesti ja Soome muusikalise ühisosa mõtestamisse.

Esineb armastatud muusik Tuule Kann, kes mängib 5-keelelisel nn. soome kantelel Tuusula järve sõpruskonda kuulunud maalikunstnik Pekka Haloneni ema Vilhelmiina Haloneni (1840–1914) kandlepalu. Nendest lihtsatest nn Kalevala viisidest on omal ajal inspiratsiooni saanud ka helilooja Jean Sibelius.

Lugude ja kommentaaridega saadab Tuule Kannu etteasteid tuntud lauluõpetaja ja muusik Riina Roose. Juttu tuleb Jean Sibeliuse kõrval Elias Lönnrotist, Friedrich Reinhold Kreutzwaldist, Carl Collanist, Lydia Koidulast, Fredrik Paciusest, Aleksander Kunileidist ja Veljo Tormisest. Tänapäeval on nende ajalooliste suurkujude loomingust õppinud paljud noored nii Eestis kui ka Soomes. Oluline roll põlvkondade ülesel muusikaarmastusel ja traditsiooni jätkamisel on olnud soome folkloristil Armas Otto Väisanenil (1890–1969), kes käis muuhulgas ekspeditsioonidel ka Eestis.

image008.jpg

Eero Järnefelt (1863–1937). Sibelius viiulit mängimas. Dateerimata. Järvenpää Kunstimuuseum

Soome kuldaja klassikud Eero Järnefelt (1863–1937) ja Venny Soldan-Brofeldt (1863–1945) töötasid 19. ja 20. sajandi vahetuse paiku Soome kultuuriloos hästituntud Tuusula järve kunstnike kogukonnas. Järvenpääl, Tuusula järve maalilistel kallastel, tekkis 1890. aastatel rahvusromantiline kunstnike kogukond, mille tuumikusse kuulusid kunstnikud Eero Järnefelt, Venny Soldan-Brofeldt, Pekka Halonen, helilooja Jean Sibelius ja kirjanik Juhani Aho. Eero Järnefelti ja Venny Soldan-Brofeldti loometee kõrgperiood langes ajale, mil rahvusvaheliste kunstisuundadega suhestudes kujunes välja soomluse identiteedi ja rahvusliku aate visuaalne keel. Näitusel eksponeeritavad tööd – värviküllased maastikud, looduslüürika, kunstnike sõpruskonna portreed ja argielu kompositsioonid – kuuluvad Järvenpää Kunstimuuseumi rikkalikku kollektsiooni.

Näituse kuraator: Kersti Koll

Näitusest lähemalt

Osalemine muuseumipiletiga.

Lisa kommentaar

Your email address will not be published.